נחל צלמון                    10 דקות נסיע ממושב אמירים
איזור:  גליל עליון וגליל מערבי
משך המסלול:  עד חצי יום
נקודות ציון:  (1851, 12572)
מפת סימון שבילים:  2 - בגליל העליון
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, רומנטי, מתאים לאופניים
אורך בק"מ:  2
מסלול טיול   -לקוח מתוך מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 - גליל העליון, בהוצאת
הוועדה לשבילי ישראל/החברה להגנת הטבע.
 

נחל צלמון, מתחיל את דרכו אי שם בהר הלל(מול אמירים) אשר בהרי מירון. אורכו כ 30 קמ .  , ניכר במסלול זרימתו של הנחל, המתחיל בזרימה מערבה, באזור המסלול שלנו, משנה את נתיבו דרומה ונשפך לכנרת ליד קיבוץ גינוסר.

את הנחל, מזינים מספר מעיינות, בחלקו העליון, עין פרוד ועין רמיאל, בחלקו התיכון, עין צלמון, ובחלקו התחתון עין רביד ועין דשנה. כיום נתפסים רוב המים על ידי יישובי הסביבה כמי שתיה ורק מיעוטם זורמים בנחל בצורה חופשית. החלק שבו עובר המסלול, הוכרז במאי 2005, כגן לאומי על ידי שר הפנים, אופיר פינס, בתקווה שחוקי שמורות הטבע יסייעו לשמור על שכיית טבע זו.

את המסלול מלווה סימון שבילים כחול, אשר מוביל אותנו לעבר אפיק הזרימה. מיד עם תחילת ההליכה, ניתן להבחין בשפע של צמחיית נחלים ומים אשר משתלבת עם נטיעות בוסתנים. מיד עם תחילת ההליכה, נגיע לבריכת מים קטנה בה ניתן לשכשך את הרגליים. כמות המים בבריכה, תלויה בספיקת המים באותה השנה וזו יכולה לנוע בין 50 מק לשעה בקיץ שחון לבין  מק 300 בעת זרימה איתנה. מקור המים בחלק זה של הנחל הוא בעין צלמון, אשר נובע, כפי שהיה ניתן לראות בדרך ברכב, בסמוך לבתיו של הכפר הבדואי הקטן, ראס אלנבע (ראש הנביעה) אשר משתמש במים המעין להשקיית המטעים והבוסתנים.

 


לאחר כקמ ומחצה של הליכה, נגיע לזוג טחנות קמח גדולות- טחנות אלכרדי, אשר במנהרה של הטחנה התחתונה אפשר עדיין לראות את גלגל הכפות אשר הניע אותה.

טחנת הקמח החמישית והאחרונה שרואים בקטע הנחל בו אנו הולכים, היא טחנת אלמשרבה (מקום השתיה), בסמוך לישוב הבדוואי סלאמה. מכאן ממשיכים המים עוד מעט דרומה באפיק. עד שהם מחלחלים באדמה ליד חורבת צלמון, כקילומטר אחד מדרום לכפר הבדואי א-סלאמה.

מנקודה זו, בסמוך לטחנת הקמח נסתובב ונשימה פעמינו חזרה אל הרכב הממתין בתחילת המסלול

ולאחר נסיע של 10 דקות אנו מוצאים את עצמנו בחזרה ב צימר באמירים.


נחל עמוד ונחל מירון - מים בין בוסתנים 5 דקות נסיע ממושב אמירים
איזור:  גליל עליון וגליל מערבי
משך המסלול:  עד חצי יום
נקודות ציון:  (1934, 12644)
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה
אורך בק"מ:  3


 


כיצד להגיע  ממושב אמירים -צימרים בצפון
הגישה לנחל עמוד היא: ביציאה מאמירים פונים ימינה לכיוון - צומת מירון, כקילומטר וחצי מצפון למושב כפר שמאי (כביש 866, בין סימני קמ 41-40). [1] כביש, שאורכו קילומטר, פונה מזרחה ומגיע לרחבת החניה [2] . מהרחבה יורד שביל רגלי המסומן בצבע אדום אל הנחל.
 המסלול  לקוח מתוך מפת טיולים וסימון שבילים מס' 2 - הגליל העליון, בהוצאת .
הוועדה לשבילי ישראל/החברה להגנת הטבעמסלול הטיול

כניסה לשמורת הטבע נחל עמוד הינה בתשלום. טלפון האתר -  057-762026

, עלות כניסה למבוגר 18 שח ולילד 8 שח.

המסלול מתחיל ליד תחנת משטרה בריטית מבטון . לאחר ירידה לא קטנה. נגיע לטחנת קמח.

 הטחנה נמצאת בסמוך למעין המזין את הנחל הנקרא עין יקים . מכאן יש לנו אפשרות ללכת בצד ימין או בצד שמאל של האפיק. לא משנה במה תבחרו, שימו לב כי אתם בוחרים באפשרות השניה בדרך חזרה.

ממשיכים מזרחה עם הנחל. לאורך הנחל יש בוסתנים יפים שבעבר השתייכו לערביי הסביבה. הם מושקים מתעלות של מי הנחל ומבריכות בטון. עבודת התחזוקה של הבוסתנים, נעשית על ידי אנשי רשות הטבע והגנים שבדומה, לנעשה בסטף, משתמשים בכללים הפשוטים של חקלאות טראסות קדומה.

בדרך נפגוש בבריכות מים רבות. מומלץ לעצור ולשכשך (לפחות את הרגלים). חשוב ביותר לא להשאיר זבל.

גם אם לא באתם באביב, רוב הסיכויים כי תמצאו מיני פרחים רבים המקשטים את הנחל. אחרי כקמ ומחצה  מגיעים לבריכות שכווי [4], מקום המפגש בין שני הנחלים. ששם אפשר לנוח, להתרחץ במים ובייחוד להנות מהצל שעצי הדולב המיזרחי  הענקיים מטילים . בקטע זה יש הרבה משוכות צבר  ועצי תאנה, רימון וזית.

בעקבות המים, גם בעלי חיים רבים מגיעים לאזור. פרט לודרבנים, חזרי בר, שפני סלע,.תנים, שועלים, חוגלות ניתן בעבר היה לראות גם את הנמר הגלילי, תת מין לא גדול. לצערנו הנמר האחרון שיש תעוד עליו הינו הנמר שניצוד בשנת 1964.

אפשרויות להמשך המסלול

מכאן, ישנן מספר אפשרויות להמשיך את המסלול:

1. זאת שרובכם יבחרו בה והיא לחזור את הדרך שעשינו למעלה (אבל בצד השני של הנחל) ומשם בחזרה למגרש המכוניות. 

2. לעלות בחזרה לרכבים בדרך מעט שונה - לאחר כמאתים מטרים בשעה שהולכים חזרה מבריכות שכווי, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים שחור [5] המוביל לעבר משטרת א-טינה.

3. להמשיך בנחל עמוד (עד לכביש עכו-צפת - שם צריך להשאיר מכונית) או אפילו עד לשפך הנחל לכנרת (גם שם צריך להשאיר מכונית)  ולראות בדרך את העמוד המפורסם שעל-שמו נקרא הנחל כולו.

4. להמשיך מזרחה עם הסימון הירוק עד עיןזיתיםוביריה שם ניתן להשאיר מכונית

5. להמשיך עם נחל עמוד דרומה במסלול השחור עוד כ4- קמ ולטפס מזרחה עם שביל כחול לצפת (מסלול מומלץ, משם גם אפשרית החזרה בעזרת תחבורה ציבורית).
6.חזרה ל צימרים באמירים למנוחת צוהריים ב מזל של צימר
logo בניית אתרים